+48781521131
aloha@kulturaruchu.pl

Stanie na rękach – jak się nauczyć tej umiejętności? I po co?

Stanie na rękach to ekstremalnie niedoceniana umiejętność, którą może zdobyć niemal każdy niezależnie od poziomu sprawności. Warunek umożliwiający zdobycie tej umiejętności? Jak zawsze taki sam w przypadku rozwoju fizycznego: dobra metodyka + skrojony na miarę plan treningowy + konsekwencja w realizacji „małych kroczków” w drodze do celu.

To co osobiście bardzo podoba mi się dążeniu do tej umiejętności to fakt, że jej osiągnięcie wymaga przejścia drogi, która zapewnia nam szereg wszechstronnych bodźców rozwojowych. Co konkretnie mam na myśli?

Żeby stać na rękach potrzebujesz m.in:

 • Mobilnych i silnych nadgarstków. Bez tego fundamentu nie zrobisz kroku naprzód. Silne i mobilne nadgarstki to świetna baza pod kolejne, bardziej złożone ruchy oraz szerokorozumiany rozwój górnych części ciała. Jeśli chcesz zacząć swoją przygodę np. z boksem czy sportami walki, to de facto powinieneś zacząć swój rozwój od pracy nad mobilnością i wzmocnieniem najsłabszych obszarów w ciele (z nadgarstkami na czele),
 • silnych barków, ramion, rąk oraz górnej części pleców,
 • bardzo dobrej stabilizacji centralnej,
 • dobrej samoświadomości całego ciała oraz skoordynowania go w przestrzeni,
 • umiejętności balansowania i równowagi.

Na końcową umiejętność stania na rękach składa się wiele mniejszych umiejętności, dlatego już samo podążanie tą drogą jest niezwykle rozwojowym doświadczeniem. Z tego punktu widzenia jeśli specjalizujesz się w konkretnej dyscyplinie sportu (np. pływanie, sporty walki czy joga), to stanie na rękach powinno znaleźć się w Twoim planie rozwoju. Korzyści z opanowania tej sztuki są niezliczone… Do najczęściej wymienianych należą:

 • zbudowanie aktywnej gibkości w obręczy barkowej – kształtowanie poprawnej techniki stania na rękach wymusza otwieranie barków, co jest niezbędne jeśli chcesz rozwijać samoświadomość górnej części ciała (lub po prostu chcesz zapobiegać kontuzji barków),
 • stanie na rękach to brama do innych ćwiczeń siłowych. Wielu wybitnych praktyków ruchu i trenerów z Ido Portalem na czele uważa, że stanie na rękach powinno być traktowane jako jedno z podstawowych pozycji w życiu człowieka – obok stania, leżenia i przysiadu,
 • gdy stoisz na rękach, zmieniają warunki ukrwienia – tętnice i żyły pracują w odwrotnej niż zwykle relacji do siły ciążenia, przez co nabierają elastyczności, siły i zdrowia.
 • podczas wykonywania pozycji odwróconych zwiększa się powrót żylny i krew dopływa do serca bezwysiłkowo,
 • praktyka pozycji odwróconych reguluje podstawowe procesy fizjologiczne i wpływa pozytywnie na regenerację naszego organizmu.

I wiele, wiele innych…

Zachęcamy Cię do rozpoczęcia przygody ze staniem na rękach. Z myślą o wszystkich tych, którzy chcą się rozwijać, przygotowaliśmy dla Was kurs online oraz 3 terminy warsztatów stacjonarnych.


KURS ONLINE – Stanie na rękach – najważniejsze informacje

Start: 1 sierpnia 2018
Inwestycja: 69 zł (płatne do końca lipca)
Czas trwania kursu: 3 miesiące. Uczestnik kursu otrzymuje cotygodniowy plan treningowy wraz z ćwiczeniami video oraz opisami.

UWAGA! W kursie może wziąć udział osoba absolutnie początkująca.

WARSZTAT STACJONARNY – Stanie na rękach – najważniejsze informacje

 • 25 sierpnia (Warszawa)
 • 15 września (Warszawa)
 • 5 października (Warszawa)

Czas trwania warsztatu: 5h
Inwestycja: 269 zł

Warsztat składa się z 7 modułów:

1. Mobilność ciała w kontekście stania na rękach,
2. Kluczowe ćwiczenia umożliwiające utrzymanie się na rękach,
3. Rola stania na rękach w generalnej praktyce ruchu,
4. Stanie na rękach jako narzędzie do pracy nad skupieniem,
5. Wchodzenie i schodzenie ze stania na rękach,
6. Mechanizm równowagi,
7. Siła górnej części ciała.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *