+48781521131
aloha@kulturaruchu.pl

Wywiad z Ido Portal — poznaj umysł stojący za pionierską formą treningu #Movement.

Od niespełna roku eksploruję coś, co totalnie zmieniło moje podejście do treningu — mowa o Kulturze Ruchu (Movement Culture), którego protoplastą jest właśnie Ido Portal. Miałem okazję spędzić z Ido trochę czasu na jego warsztatach w Lizbonie we wrześniu tamtego roku (2017) oraz na tygodniowym obozie w Tajlandii w kwietniu b.r (2018). Każda minuta spędzona z Ido jest szalenie inspirującym i rozwojowym wydarzeniem. Powiedzieć o nim, że jest geniuszem obsesyjnie rozwijającym swoją pasję to trochę tak jak powiedzieć nic… Wyzwanie polega na tym, że trudno jest mówić i pisać o tym co chce uświadomić ludziom Ido. Za każdym razem gdy ktoś próbuje zrozumieć co teraz robię, to… wciąż mam problem z jednoznaczną odpowiedzią. Niegdyś było to dla mnie dość proste, bo odpowiedź brzmiała: „biegam”. Dziś odpowiadając najprościej jak się da: „zajmuję się ruchem”. Niedawno podjąłem próbę pokazania tego czym jest Movement poprzez krótki, ale zwięzły artykuł. Bardzo go polecam, szczególnie film dokumentalny. A tymczasem zapraszam Was na wywiad z Ido, który wraz z Rafałem Szymkiewiczem (współtwórcą KulturaRuchu.pl) przetłumaczyliśmy. Wywiad pierwotnie ukazał się w magazynie Red Bull’a: THE RED BULLETIN. Tam też was odsyłamy, jeśli chcecie przeczytać go w oryginale.


Innowacyjne techniki treningowe Ido Portal przyniosły jego firmie ogromne przychody i uczyniły go trenerem gwiazd sportu. Dowiedz się jak jego metody treningowe mogą pomóc w Twoim rozwoju.

Aby zrozumieć, dlaczego izraelski trener ruchu Ido Portal oraz protoplasta kultury ruchu (#Movement Culture) odnosi tak wielkie sukcesy na całym świecie, wystarczy spojrzeć na kilka kartek z jego kalendarza…. Na początku marca, dwa tygodnie przed naszym spotkaniem w Berlinie, Ido Portal znajdował się w Stanach Zjednoczonych, poprawiając technikę rzucania Michaela Lorenzen’a- profesjonalnego miotacza baseballu. Tydzień później był już w Bułgarii, gdzie dopieszczał choreografię wielomilionowej produkcji z Bollywood. W trakcie naszej rozmowy, Portal wymienia się SMSami z dwukrotnym zdobywcą olimpijskiego, złotego medalu, Amerykanem Anthonym Ervinem – jego podopiecznym, z którym trenuje od wielu lat. Portal jest założycielem Kultury Ruchu. Skupia się na całokształcie ruchu ludzkiego ciała, a nie tylko poszczególnych specjalizacjach czy dyscyplinach takich jak joga czy popularny CrossFit. Portal po raz pierwszy zwrócił na siebie uwagę szerszej publiczności, w 2015 roku, gdy przygotowywał Conor’a McGregor’a, zawodnika MMA do walki o tytuł mistrza świata w klasie piórkowej. Portal sprawił, że charyzmatyczny Irlandczyk czołgał się po matach ringu jak jaszczurka czy uderzał w karty do gry w trakcie lotu.

McGregor wygrał walkę przez nokaut już w 13 sekundzie pierwszej rundy. Od tego czasu czołowe gwiazdy sportu czekają w kolejce, aby zapłacić Portalowi sześciocyfrowe kwoty za dwutygodniowe prywatne warsztaty. Firmy takie jak Google i Facebook, proszą go, aby szkolił ich pracowników. Ale kiedy Portal siedzi na przeciwko ciebie w swojej prostej koszulce i tanich trampkach, przypomina bardziej nauczyciela WF-u niż high-flyera. Były żołnierz nie chce ujawnić swojego wieku, ale chętnie dzieli się podstawami swojej nauki.

Jesteś znanym na całym świecie nauczycielem ruchu, ale kiedyś wyrzucono cię z siłowni, prawda?

Byłem wyrzucany z sal gimnastycznych przy wielu różnych okazjach. Czemu? Na przykład, stałem na rękach na maszynach do ćwiczeń siłowych. To mi się przydarzyło w Berlinie. Członek personelu był zaniepokojony, że mogę zrobić sobie krzywdę. Sytuacja jest o tyle zabawna, że czuję się bardziej komfortowo na rękach niż większość ludzi stoi na nogach. Mogę utrzymać równowagę na jednej ręce przez minutę. Większość ludzi nie może tego zrobić na jednej nodze. Ale wykonywanie spektakularnego stania na rękach nie jest tutaj kwestią kluczową.

Dlaczego ruch jest w naszym życiu tak ważny?

Czy tego chcemy czy nie – jesteśmy w nieustannym ruchu. Życie to ruch, nasze ciała zostały stworzone do ruszania się. Poznając ruch, poznajemy siebie. Dlatego staram się swoimi działaniami przemycać zapomniane wzorce ruchu jak np. głęboki przysiad. Nasz obecny, sedentarystyczny tryb życia jest dla nas po prostu niezdrowy i to właśnie on jest przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych. Zapominając o ruchu, zapominamy o swoich korzeniach.

Uczysz najlepsze gwiazdy sportu. Co dokładnie źle robi większość ludzi?

Nie postrzegają ruchu jako formy ćwiczeń. Ludzie nie myślą o swoim ciele, ponieważ ono po prostu jest, aż do momentu, w którym zachorują lub odniosą kontuzję. Złam kostkę, a wkrótce znów boleśnie poczujesz czym jest Twoje ciało.

Jesteś założycielem Kultury Ruchu (Movement Culture). Jakie jest znaczenie tego terminu?

Kultura ruchu obejmuje wszystko, co wiemy o ruchu człowieka: oddychanie, walkę, taniec, siedzenie, czy przechadzanie się po supermarkecie rano.

Rozwijałeś swoją metodę podróżując kilka lat z plecakiem po całym świecie. Studiowałeś u różnych ekspertów, w tym cyrkowców, joginów, trenerów sztuk walki i tancerzy. Jak znajdywałeś ludzi, u których chciałeś trenować?

Szukałem ich według specjalizacji i tematu, który mnie interesował. Na przykład chciałem nauczyć się balansować na rękach, od kogoś kto poświęcił całe swoje życie stojąc na nich. Myślałem, że ta osoba będzie znała odpowiedź na pytanie o równowagę. Odkryłem jednak, że mimo tego, że mój nauczyciel znał odpowiedź na pytanie o balans na rękach, to już nie był wcale tak stabilny, kiedy wrócił do balansowania na nogach. Ja chcę pojmować ruch w kategoriach holistycznych. To mnie napędza. Niestety większość ekspertów rozczarowywała mnie zbyt często…

Czy byli też nauczyciele, którzy zaskakiwali CIę pozytywnie?

Tak — głównie małpy i małe dzieci.

Serio?

Kiedy małpy wyskakują przez nowe ogrodzenie w zoo lub małe dzieci chodzą wyprostowane po raz pierwszy, muszą zastosować to, co już wiedzą o ruchu w zupełnie nowym kontekście. To jest właśnie ruch w jego najsurowszej formie, a obserwacja tego jest niezwykle ekscytująca.

Podczas gdy dorośli zwykle chcą się specjalizować; chcą poprawiać to co już potrafią zrobić. Ale musi być chociaż jeden dorosły, o którym można powiedzieć, że był świetnym przykładem wszechstronnie rozwiniętego człowieka. Potrafiłbyś wskazać osobę, która według Ciebie jest dobrym „moverem”?

Może Jackie Chan. Potrafi walczyć, tańczyć, wykonywać akrobacje, śpiewać, i pomimo wieku cały czas utrzymuje świetną formę. Do tego oczywiście Charlie Chaplin. Charlie Chaplin był akrobatą, niezwykłym aktorem i kaskaderem w jednym. Grał w sposób fizycznie ekstremalny. Mógł poruszać się ekspresyjnie na wiele różnych sposobów i wyrażać emocje używając tylko mięśnie twarzy. Dzisiejsi aktorzy powinni bardziej skupić na sposobie w jaki się poruszają, zresztą tak jak sportowcy amatorzy, kobiety czy pracownicy biurowi.

Jeśli ludzie nie mogą ćwiczyć z tobą osobiście, czego mogą się nauczyć z twoich kursów?

Mogą dowiedzieć się ruchach, których jeszcze nie znają. Widzisz ten mięsień przy moim łokciu? [Portal wskazuje na twardą bryłę wielkości kulki.] To jest pronator teres, mięsień pronacyjny. Nie wygląda on tak jak w książkach poświęconych anatomii. Ludzie nie używają go często, ale jest szybki [Wykonuje szybki manewr lewą ręką, i słychać mały syk, podobny do odgłosu powietrza wydobywającego się z pompy rowerowej, kiedy dajesz je szybki, mocny impuls].

Jak możemy to osiągnąć?

Ćwiczenie, które nam to umożliwia polega na otwieraniu mocno zakręconej butelki. Innym ćwiczeniem, które angażuje rzadko używane mięśnie jest założenie gumki recepturki lub gumki do włosów na mały palec i kciuk, a następnie zdjęcie jej bez użycia drugiej ręki. Te mikroruchy mają ogromny wpływ na nasze ciało. Na organizowanych przeze mnie warsztatach skupiamy się na każdej części ciała w tym m.in na oczach, uszach czy włosach.

Chcesz mi powiedzieć, że możemy trenować nasze włosy?!

Tak. Zamknij oczy. Następnie poproś partnera treningowego, aby przesunął rękę tuż nad twoimi ramionami. Zaczniesz używać włosów na ramionach jako „czujników”, aby określić pozycję drugiej ręki.

I czemu ma służyć to ćwiczenie?

Zyskujesz nową zdolność sensoryczną. Coś, co mogłeś zrobić w dowolnym momencie życia, ale nigdy tego nie zrobiłeś. Podobnie jest z lękami czy strachem: jeśli czujesz się nieswojo podczas ćwiczeń, to na tym obszarze będę skupiać swoją uwagę.

To nie brzmi zbyt zachęcająco i zabawnie.

Zabawa nie powinna być zasadą przewodnią życia. Nieustanne odkrywanie czegoś nowego jest lepszą perspektywą na życie. Mój ulubiony filozof, Slavoj Žižek, mówi: „Po co być szczęśliwym, kiedy możesz być po prostu ciekawym?”

Czy to dlatego wybitni sportowcy płacą tak dużo za naukę z Tobą, ponieważ uczysz ich zupełnie nowych rzeczy? Na przykład, w sieci znajdziemy filmy, w których rzucasz kartami w mistrza świata sztuk walki Conora McGregora.

To ćwiczenie miało na celu jak szybko przechodzić z planu A do planu B, a nawet z planu C. Podczas walki, nigdy nie wiesz, czy twój przeciwnik będzie uderzał, rzucał, kopał, czy dusił. Kiedy rzucam w ciebie kartami musisz natychmiast przewidzieć kierunek ich lotu. Wyzwanie polega na tym, że karty stale zmieniają kierunek więc i Ty ciągle musisz zmienić plan.

Uczyłeś również Conora pełzać po macie jak jaszczurka. Czy to był jeden z tych ruchów inspirowanych tzw. „Animal flow” często pojawiających się w świecie fitness?

To bardzo modne określenie, ale w tym ćwiczeniu nie chodziło o to, aby ruszać się jak jaszczurka. Chcę uświadomić Conorowi jego połączenie/kontakt z podłogą. Podłoga może stać się wrogiem na ringu, a ostatnią rzeczą, której potrzebujesz, to dodatkowy wróg. Sprawiając, że czołgamy się po ziemi, czujemy się na niej coraz swobodniej aż w końcu staje się naszym sprzymierzeńcem.

Na jednym z twoich filmów na YouTubie ty i twoi uczniowie tarzacie się po trawniku dosłownie jak małe dzieci w trakcie zabawy.

To dlatego, że zabawa jest i powinna być istotną częścią naszego życia. Nasz pociąg do zabawy jest tak głęboki, że nie możemy się go pozbyć. Kojarzysz sytuacje, w której znudzony pracownik w korpo klika nieustannie długopisem w trakcie spotkania? To jego ciało podświadomie woła o możliwość zabawy.

I say, ‚Be a weirdo.’ Conor McGregor is a weirdo. If you’re normal, I’ve got bad news for you.

Często powtarzam: bądź dziwakiem. Conor jest prawdziwym dziwakiem. Jeśli uważasz się za normalnego, mam dla ciebie złe wieści…

Ale gdybyśmy wszyscy tarzali się po ziemi w parku, nie musielibyśmy długo czekać na jadące po pomoc pogotowie…

Niestety. Większość z nas pojmuje świat przez super-ego, oceniając siebie cały czas oczami społeczeństwa. Strach przez oceną innych powstrzymuje nas od realizowania naszych pasji. I tak ludzie popadają w depresję. Ale myślę, że osiągnęliśmy punkt, w którym coraz więcej ludzi mówi: „Do diabła z tym, co mówią inni!”

I pochwalasz to?

Często powtarzam: bądź dziwakiem. Conor to prawdziwy świr. Jeśli uważasz się za normalnego, mam dla ciebie złe wieści…

Dlaczego?

Bo jesteś normalny! Jesteś Homerem Simpsonem! Co jest z Tobą nie tak, że nie chcesz tarzać się po ziemi?

Pozytywny wpływ wszechstronnego ruchu na nasz mózg często pojawia się w Twoich wypowiedziach. Które ruchy sprawiają, że jesteśmy mądrzejsi?

Wszystkie, których musisz nauczyć się po raz pierwszy. Więc… zostań nowicjuszem! Nasz mózg jest potężną bronią. Nieustannie tworzy nowe połączenia neurologiczne kiedy uczy się zupełnie nowych rzeczy.

Your brain needs a long-term plan that respects your body’s complexity. Then it will work.

Czy byłbyś mądrzejszy, gdybyś po 30-letniej przerwie znów zaczął bawić się w parku jak dziecko?

Brzmi romantycznie, ale w rzeczywistości nie jest to takie proste…

Szkoda!

Ale mógłbym nauczyć cię 15 różnych sposobów turlania się po podłodze, a następnie łączenia ich. Twój mózg potrzebuje długofalowego planu rozwoju, który weźmie pod uwagę niezwykłą złożoność Twojego ciała. Wtedy to zadziała.

A co jeśli ludzie nie chcą czekać tak długo?

W takim razie weź kartkę papieru i napisz dowolną historię w trakcie gdy głośno odliczasz od 20 do zera. To dobry sposób na zarządzanie wieloma źródłami informacji w tym samym czasie. Tego typu ćwiczenie pomaga również w sporcie. Jeśli to zadanie jest zbyt łatwe, napisz historię na bardziej wyspecjalizowany temat i w tym samym czasie odliczaj od 100, co 3… do zera.

3 niezbędne narzędzia treningowe wg Ido Portal

1. Piłeczki tenisowe

Gdy nie mamy obok siebie partnera treningowego, kolejną najlepszą rzeczą jest reaktywny, tylko częściowo przewidywalny obiekt, którym jest piłka tenisowa. Odbijają się, można nimi żonglować lub uderzać o ścianę. I najważniejsze: są prawie za darmo.

2. Kółka gimnastyczne

Możesz pracować nad nimi lub pod nimi. Zawsze obracają się o 360 stopni w kierunku twojego najsłabszego punktu. To najlepsze narzędzie do budowania siły górnej części ciała.

3. Drewniane kije

Kije i kamienie były prawdopodobnie pierwszymi narzędziami, z których korzystał człowiek. Zwykły kij od szczotki daje nam nieograniczonej możliwości treningu: od pracy nad mobilnością, po balansowanie czy trening siłowy.


Jeśli zainteresował Cię #Movement sprawdź nasze zajęcia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *